Csúsztatott zsalu technológiával épített másfél szobás társasházi lakás villanyszerelése, Budapest XXI. Kerületében a sétányokon (Csepel-Erdősor), mérőhely szabványosítással és csatlakozási teljesítménybővítéssel.
A négyemeletes társasház csúsztatott zsalus technológiával készült Csepel egyik legkedveltebb részén, az Erdősoron. A szóban forgó lakás a 4. emeleten helyezkedik el, 47m2-es és másfél szobás. A főfalak az építési technológiából adódóan betonból készültek, viszont a válaszfalakat élére állított téglából húzták fel. Néhány falfelületre favázra szerelt gipszkartont raktak még anno a társasház építésekor, ezzel biztosítva némi hang és hőszigetelést. A lakás nincs különösebben lelakva annak ellenére, hogy közel 10 évig albérlőknek volt kiadva. A fal és padlóburkolatok nem túl régiek, és jó állapotban vannak. Gyakorlatilag teljesen bútorozott a lakás. A közlekedőben végig még a gyárilag beépített szerények vannak. A szobákban van szekrénysor, ágy, illetve kanapé és fotelek. Konyhában is minden rendelkezésre áll, és láthatóan nem túl régen egy jelentősebb felújításon esett át. A fürdőszoba is teljesen használatra kész, teljesen újszerű burkolatokkal. Nyugodtan kijelenthető, hogy a lakás teljesen fel van szerelve és használatra kész állapotban van. Csak hát vezeték hálózat nincs a helyzet magaslatán. A hálózatot 1,5mm2 alumíniumvezetékek alkotják, és abszolút kevés, mindössze 5 áramkört építettek ki. Igaz a lakásba nem is terveztek semmilyen nagy fogyasztót még anno. A tűzhely és a sütő gázüzemű, és a fűtés gázkonvektorokkal történik. A meleg vízet ugyancsak gázüzemű átfolyó vízmelegítő állítja elő a fürdő és a konyha számára. Ennek megfelelően a jelenlegi csatlakozási teljesítmény is mindössze csak 20A. Azaz a lakás elektromos rendszere hozza a 80-as évekre még bőven jellemző igen gyenge műszaki színvonalat.
Fontos: A cikkben több alkalommal is elő fog jönni, hogy a régi, eredeti ELCO gyártmányú lámpák kerülnek vissza. Ebben az esetben egyértelműen költséghatékonysági megfontolásból történik meg. Nyilván ez számos esetben nem lehetséges. Ezek a régi lámpák az esetek túlnyomó többségében már kaptak annyi pofont az élettől (tuskó kezűektől), hogy műszakilag teljesen alkalmatlanok a visszaszerelésre. Visszaszerelés előtt az erre szakosodott céggel fel kell újítatni (már ha valaki hajlandó pénzt áldozni erre). Ezek a lámpák a felújítások során 99%-ban az építési törmelékben fejezik be több évtizedes pályafutásukat. A tárgyalt lakásban a 40 éves lámpák kiváló műszaki és esztétikai állapotban vannak, még legalább van bennük 40 év. A lámpaburákat a megrendelő gondosan elmosta. És legyünk őszinték, környezetvédelmi szempontból is tiszta nyereség, hogy a használható lámpatestek nem a kukában végzik azért, hogy valami túlárazott kínai műanyag ipari hulladék kerüljön a helyükre.
A lakás eredetileg 5 áramkörrel rendelkezett. Az áramkörök 1,5mm2 alumíniumvezetékekkel lettek kiépítve. A létrehozásuk idejében már a ma is szabványban lévő vezeték színjelöléseket alkalmazták. Ha néhány évvel később épül a társasház, már rézvezetékeket alkalmaztak volna (nem mintha akkor nem kellene felújítani).
A képen jól látható, hogy a KOAX kábel az átfúrt tokon keresztül jut be, és a gázcsőhöz rögzítve van elvezetve a modemig. Az alapos megfigyelő láthat egy műanyagból készült plusz szigetelő réteget a biztosítéktábla felett. A gázcső és a lakáselosztó közelsége miatt, a gázcsövet járulékos szigeteléssel kellett ellátnia a korabeli tervezőnek. Természetesen ez a szigetelés ott fog maradni mert az elosztó helye nem fog változni.
Igaz, nem kapcsolódik szorosan a lakás villanyszerelés témához, de minden képpen említést érdemel a dolog. Gyakran van negatív színben feltüntetve a Bakony kismegszakító (általam is), de vegyünk tudomásul ezt a dolgot! A SYSTEM SCHRACK licenc alapján készült védelmi készülékek bizony mai szemmel nézve is, igazán impozáns paraméterekkel rendelkeznek! 380V feszültség mellett 3000A, 220V feszültség mellett már 5000A megszakítására voltak képesek! Ezek a kismegszakítók BS típusjelzéssel készültek anno.
A lakás új elektromos rendszere, és a rendszerrel szemben támasztott követelmények:
Kiemelt igényként jelentkezik a megrendelő részéről a lakás állagának/általános állapotának megőrzése, és az építési törmelék keletkezésének a minimális szinten tartása. A csempéknek sem a fürdőben, sem a konyhában nem eshet baja. És ugyanez igaz a padlóburkolatokra és a berendezési tárgyakra is. A lakás villanyszerelését teljes egészében úgy kell megoldani, hogy a helyreállítási munkálatok kis költséget, de legfőképpen kevés időt emésszenek majd fel. Mert az ingatlan továbbra is kiadó lakásként fog funkcionálni, de most már villamos szempontból biztonságos és terhelhető formában. A komplett rendszert készre kell szerelni. Az új villamos rendszer alapszerelése után a konnektorokat, kapcsolókat és a lámpákat fel kell szerelni. Tehát az egész lakást be kell éleszteni véglegesen. A helyreállítási munkálatok előtt az új szerelvényeket le fogják ragasztani, hogy meg óvják a sérülésektől és szennyeződésektől.
Alkalmazni kívánt nagy teljesítményű fogyasztók: A gázüzemű sütőt villanysütő fogja leváltani, és konyha fel lesz szerelve mosogató géppel. A fürdőt fel kell készíteni áramkörileg egy villanybojler fogadására is opcionálisan.
Mérőhely szabványosítás és teljesítménybővítés: Értelemszerűen a fentebb említett fogyasztók használatához a jelenlegi csatlakozási teljesítmény nem lesz elég. Ezért a 32A lesz megigényelve, de ehhez a mérőhely szabványosítását is el kell végezni.
Érintésvédelmi felülvizsgálat: Mivel a lakást a megrendelőm albérletbe fogja kiadni, villamos-biztonságtechnikai felülvizsgálat fog készülni a villanyszerelés elvégeztével. A felülvizsgálatról minősítő okirat (jegyzőkönyv) lesz kiállítva. Fontos megjegyzés: A vállalkozásom nem készít felülvizsgálatokat. Amennyiben erre igény van, a megrendelő feladata az erre szakosodott érintésvédelmi felülvizsgáló szakvállalkozó/cég megbízása.
Mérőhely szabványosítása és a csatlakozási teljesítmény bővítése 32A-ra.
Mérőhely a folyosón található egy fából készült szekrényben. Láthatóan nagyon alacsony műszaki színvonalat képvisel az ajtó mögött rejtegetett együttes. A szürke 100-as dobozból két KOAX kábel van kivezetve, ezek a lakásba tartanak az átfúrt a bejárati ajtótokon keresztül. A szürke vezeték a kaputelefon. A vakolat alól van kibújtatva, falon kívül a mérő előtt elvezetve, aztán ismét a vakolat alatt folytatja az útját egészen a kaputelefonig.
A barna gégecső be van süllyesztve a szintleágazó doboz és mérőhely között, de néhány centis szakaszon szabadon hozzá férhető. A régi alu vezetékek kihúzása után, szerencsére könnyedén be lehetett húzni az új 3x10mm2 Mkh vezetéket.
Az itt látható esztétikai és műszaki állapot még az adott időszakra sem volt igazán jellemző. A 80-as évek közepe tájékán a jelenleg is látható összecsapott kivitelezéstől, már nagyságrendekkel jobb minőségben kellett volna elkészülnie a társasház berendezésének. Minden esetre a társasház elektromos rendszerére (erős és gyengeáramú részére egyaránt) ráférne egy mindenre kiterjedő alapos felújítás.
A mérőhely szabványosítása után a régi mérőfej és a régi 20 amperes kismegszakító kerül vissza ideiglenesen. Később az ELMŰ villanyszerelői fogják a 32 amperes kismegszakítót és az új digitális mérőfejet bekötni. És persze felkerülnek az új plombák is. Sajnos a dokumentációk feldolgozását nagyon lelassította a kialakult járványügyi veszélyhelyzet, ezért a cserék és a plombák felrakása, csak három héttel a munkáról történő levonulás után lettek meg.
A lakás villanyszerelése, és az új elektromos rendszer fontosabb műszaki paraméterei.
Fontos szempont, hogy elszórtan a lehető legtöbb ponton legyen dugalj. Többnyire szimpla konnektorok lettek besüllyesztve, szemelőt tartva a költségek és törmelék keletkezésének a minimális szinten tartását. Nyilván szükség lesz majd elosztók használatára (hosszabbítóra nem lesz szükség), de egy jó minőségű elosztó egy új, és terhelhető áramkörhöz csatlakoztatva minden probléma nélkül biztonságosan használható. Összesen 10 áramkör lett kiépítve 13 amperes kismegszakítókkal biztosítva. Az áramkörök száma garantálja, hogy nem lesznek túlterhelve (feltételezve, hogy nem fognak esztergagépet vagy hegesztő transzformátort használni az albérlők).
Előszoba/közlekedő: Mint ahogy lenni szokott az előszoba és a közlekedő a lakás villanyszerelésének a szempontjából fontos helységek, mert többnyire a lakás összes helységével közvetlenül kapcsolatban vannak. Ebben az esetben sincs ez másképp. A biztosítéktábla az eredeti pozíciójában marad a bejárati ajtó felett. Az eredeti faláttörés és a mért fővezeték nyomvonala gyakorlatilag fixálta az új lakáselosztó helyét. Jól láthatóan a 2x12 modulos kivitel felszerelése nem lehetséges. A gázcső és az ajtótok erőteljesen korlátozza a lakáselosztó függőleges méretei. Az ilyen esetekben a jól bevált Schneider Electric EASY9 18 modulos falon kívüli kiselosztója (EZ9E118S2S) kerül beépítésre. Bőven elég lesz a hely a védelmi készülékeknek, és ha a későbbiekben szükségessé válik továbbiak beépítése, az megoldható lesz a biztosítéktábla lecserélése nélkül is. Összesen 6 modulnyi üres hely maradt.
A fal illúzióját egy fehérre festett pozdorjalap kelti életre. Ezért nem lehet süllyesztett formában átállni a védőcsövekkel, így az áramkörök elvezetéséhez vezetékcsatornát kellett a mennyezetre erősíteni. A vezetékcsatorna a pozdorjalap előtt van végig elvezetve. Ennyi áramkör elvezetése a mennyezeten süllyesztve lehetetlen. A betonfödém ilyen mértékű megvésése statikai szempontból nem csak kockázatos lépés lenne, hanem tilos is. A kábelcsatorna a festés után teljesen bele fog olvadni a környezetébe, esztétikai szempontból teljesen elfogadható lesz az eredmény.
Az előszoba túloldalán már élére állított téglafalak vannak. Szerencsére ezeken a falakon vakolat jó minőségű és 3-4cm vastagságban került fel. Így nem kellett a téglába túl mélyen bevágni a kötő-és szerelvénydobozok fészkeit és a védőcsövek hornyait. Az élére állított tégla nehezen viseli a vésést, még úgyis, hogy a falak horonymaróval vannak megvágva. Hajlamos az átszakadásra még kismértékű vésés hatására is. És ez az állítás különösen igaz a kötő-és szerelvénydobozok bevésésének az esetében, mint ahogy az majd a cikk későbbi részeiben látható is lesz.
A képnek a bal felső sarkában látható a mennyezetre szerelt beépített szekrény, ami majdnem a közlekedő végéig tart. Mivel a helyén marad, a védőcsövek nyomvonala a tárolón és a WC-n keresztül halad a fürdőig. Emiatt több faláttörést is eszközölni kellett. A fürdő felé történő átállást ugyancsak vezetékcsatornával lehetett megoldani a szekrény végénél.
A régi ELCO gyártmányú lámpatestek kerültek vissza a közlekedőben is (szintén tökéletes állapotban vannak, érintésvédelmi szempontból is lemérték). Azért van ezeknek a lámpatestnek valami megmagyarázhatatlan egyben megfoghatatlan retró romantikája is.
Az opcionálisan kiépített villanybojler áramkör nem lesz bekötve a biztosítéktáblába. Azaz sem a PE, sem az N sínhez nem lesz csatlakoztatva, és kismegszakító sem kerül beépítésre.
A közlekedőben is különös figyelmet kellett fordítani a padló burkolatra. Könnyen megsérülhet akár egy nehezebb szerszám elejtése, vagy egy nagyobb törmelékdarab lehullása miatt is. A takarásáról és védelméről folyamatosan gondoskodni kellett.
Fürdőszoba: Fürdő a villanyszerelés szempontjából a legkritikusabb helység a lakásban. A legnagyobb odafigyelés mellett kellett az új áramköröket kiépíteni, mert a csempéknek és a fürdőszobai berendezéseknek nem eshet baja. Ezért a fürdő három oldalról lett megtámadva az új áramkörökkel. A lentebb lévő képen is jól látható lesz, hogy a fürdőben lévő kiállásoknak a védőcsövei, túlnyomó részben a fürdő falainak az ellentétes oldalán futnak. Az összes kiállás marad az eredeti pozíciójában, és a szerelvények száma sem fog változni. Marad a két konnektor és az egy lámpakiállás a tükör felett. Viszont opcionálisan ki kell építeni egy áramkört, egy esetleges villanybojlernek. Jelenleg gázüzemű átfolyós vízmelegítő szolgáltatja a használati meleg vizet, amit a jövőben a megrendelő szeretne véglegesen üzemen kívül helyezni.
A képen látható 80-as doboz a nagy szobában lévő 80-as dobozzal van összeköttetésben. Ez egy fontos csomópontja az áramköröknek. Ezen a dobozon fut át a mosdó felett lévő lámpa fázisa és kapcsolt szálja, és ezen a dobozon megy keresztül a mosógépnek az önálló áramköre is.
Az élére állított tégla az egyik legnehezebben véshető téglafajta abból a szempontból, hogy nagyon könnyen át lehet szakítani. A fürdőben készült a vízszintes horony, és a közlekedőben, vagyis a beépített szekrényben készült a függőleges horony. Vésése a legnagyobb óvatosság mellett történt, hogy véletlenül se szakadjon át a fal. A védőcsövek hornyainak a vésése közben igaz nem is, de a 80-as doboz bevésése közben már okvetlenül megtette, még a legnagyobb óvatosság ellenére is átszakadt. Egy tekintélyes darab szakadt bele a szekrénybe, mert a csempét megkerülő szakasz egy beépített szekrény takarásában van (szerencsére hátlap nélkül készült népgazdasági szempontok által vezérelve). Ha ez fordítva történik, azaz a 80-as doboz a közlekedő felől van süllyesztve, 3-4 csempe biztosan porba hullik. A keletkezett, nem szándékos faláttörés elnyelt néhány fándli gipszet, a többit a festő fogja majd kijavítani.
Az elektromos bojler megszakítás nélküli áramköre a szerelvénydobozon jut be a fürdőbe. A csempézett fal felől van befúrva a 65-ös dobozba. A fúrt lyuktól a jövőbeli bojler helyéig a csempére ragasztott csatornában van az önálló áramkör elvezetve. A régi szerelvénydoboz kibontását, és a helyének a kialakítását rendkívüli figyelemmel kellett elvégezni. Egy rossz mozdulat és repülnek a csempék a túloldalon.
Ezen a szakaszon halad át a mosógép és a villanybojler 2,5mm2-es áramköre, illetve a 6mm2 Mkh EPH vezeték is.
Az ilyen esetekben amikor vigyázni kell a burkolólapokra, nincs lehetőség a régi dobozok kibontására és új beépítésére. Pedig sajnos az esetek túlnyomó többségében használhatatlanok a régi szerelvénydobozok. Szinte biztosra vehető, hogy túlságosan is mélyen vannak, azaz a szerelvény körmei a vakolatba vagy a csemperagasztóba kapnának bele, ami nem nyújt kielégítő mechanikai szilárdságot. Másrészről nincs lehetőség csavaros rögzítésre sem. Ami azért az olyan helyeken, ahol állandó jelleggel vannak a fogyasztók bedugdosva és kihúzogatva, indokolt a csavarral történő rögzítés is.
A fürdőszoba új elektromos hálózata úgy készült el, hogy sem a padló és a falburkolatban, sem a berendezési tárgyakban nem keletkezett kár. Egy külső szemlélőnek maximum csak annyi tűnhetne fel, hogy a két régi konnektor ki lett cserélve két új Legrand Cariva-ra.
Félszoba: A félszoba önmagában áramkörileg semmi extrát nem tartalmaz. Összesen négy helyre került konnektor, a lehető legjobban szétszórva. Ebből három szimpla, a gyengeáramú központnál lévő dupla kivitelű. A mennyezeti lámpa marad az eredeti pozíciójában, és további lámpa kiállások nem készülnek. A helység egyetlen lámpáját az ajtó mellől lehet kapcsolni egy 101-es kapcsolóval. A konnektor és az egypólusú kapcsoló hornya a közlekedő felőli oldalról van megvésve. A képen látható, hogy jelentős mértékben átszakadt az élére állított tégla két helyen is. A nagy lyuk felett már átszakadt, azt az esetet 6 fándli gipsszel lehetett csak orvosolni. De persze picivel lejjebb újfent átrobbant a tégla. Nem elég, hogy élére állított téglából készült a fal, de még az előd villanyszerelők is szétverték a kapcsoló 65-ös dobozának a besüllyesztésekor.
Az igaz, hogy a kisszoba áramkörileg egyszerű. Viszont mégis jelentős vésési munkálatok készültek, mert az étkezőnek és a konyhának a villanya 100%-ban a félszoba felől van megszerelve. A konyhában is, hasonlóan a fürdőszobához a burkolatok és a bútorok épségének megőrzésére kiemelten kell ügyelni.
A konyha állagát ugyancsak meg kell őrizni. Nincs lehetőség a konyhai berendezések és bútorok leszerelésére vagy elmozdítására a villanyszerelés miatt. Szinte minden bútor fixre be van építve. És figyelmet kell fordítani a konyhában lévő padló és a fali burkolólapok épségének a megőrzésére is. Azaz a konyhában érdemben nem történhet vésési munkálat. Ebből adódóan a válaszfalnak csak a kisszoba felőli oldalán lehet az áramköröknek a hornyait kialakítani. A félszobának ezen fala láthatóan jelentősebb mértékben meglett vésve. Fontos, hogy a tulajdonos részéről fotók készüljenek még a horonyvakolás előtt. Mert ha a későbbiekben fúrás faragás történik ezen a falon, jó eséllyel el lehet trafálni 1-2 áramkört.
Konyha/étkező: A konyha nem igazán mondaható nagynak, talán jobban lehetne jellemezni a főzőfülke szóval ezt a helységet. A beépített konyhabútor tovább felezi a konyha amúgy sem impozáns méreteit. Itt aztán tényleg nem lehet megmozdulni anélkül, hogy valaki teherbe ne essen. Ha egy pár veszi ki a lakást garantált a gyermekáldás. Az adott helyzetben amúgy sincs sok lehetőség a gépekkel nekiesni a villanyszerelésnek. A fal és padlóburkolatok, illetve a bútorok ugyancsak ügyészségi védelem alatt állnak. A konyhában majd a jövőben lesz bútorba beépítve önálló elektromos sütő és mosogatógép is. Ezek biztonságos üzemeltetésére most kell az elektromos rendszert felkészíteni. Mind a két konyhai készülék, a tervezett helyére kapott egy-egy konnektort önálló áramkörrel.
A konyhában végül összesen 4 áramkör épült ki. Ha azt vesszük alapul, hogy korábban az egész lakásban 5db áramkör volt, talán nem is annyira rossz. Nyilván ettől jóval magasabb színvonalat is el lehetett volna érni elektromos szempontból, de fontos kihangsúlyozni, hogy nem a full-extra elérése volt a cél a vevő részéről.
Étkező: Ide kettes konnektorszett lett besüllyesztve, aminek az egyik felébe majd a hűtőszekrény lesz csatlakoztatva. A mennyezeten lévő fényforráson az előszobával osztozkodik, és a közlekedő világításával világit együtt, alternatív kapcsolásban.
Nagyszoba: A szobában összesen 5 konnektor lett kiépítve, a lehető legjobban szétszórva, a bútorok elhelyezkedését figyelembe véve. A lámpa pozíciója némileg megváltozott. A betonfödém egyik illesztéséből ki lett takarítva vakolóanyag, ott lett a lámpának a 11-es védőcső elvezetve. Továbbá a félszobában lévő gyengeáramú központból egy koaxkábel van elvezetve a mennyezeten a szoba túlsó falára. A koaxkábelnek a 11-es védőcsöve ugyancsak egy kibontott födém illesztésben lett elvezetve.
A nagyszobában két falra van gipszkarton felszerelve. Azon a falon van amelyiken az ajtó is, és az azzal szemben levő oldalon. A gipszkarton és a betonfal közötti légrés 3 és 5 centiméter között változik. A lapokat fából készült vázra szerelték fel és szögekkel rögzítették azokat. A gipszkarton természetesen megmarad. Ugyan tervben volt a lebontása és a két fal vakolása, de hatalmas mennyiségű törmeléket és plusz költséget generált volna művelet. Így a védőcsövek elvezetését a felszerelt gipszkarton mellett kell megoldani. A légrés szerencsére mindenhol kellően nagy ahhoz, hogy legalább a védőcsöveket el lehessen vezetni mögötte, de ahhoz már kevés a hely, hogy gipszkartonba való szerelvény és kötődobozokat lehessen használni. Sajnos a gipszkarton kismértékű roncsolása elkerülhetetlen lesz, de akkora kár azért nem fog keletkezni, amit a festő ne tudna könnyedén eltüntetni.
A jobb oldalon lévő 100-as doboz fontos csomópont. Ezen a dobozon megy keresztül megszakítás nélkül a fürdőnek két áramkör, és a szobának a két áramköre viszont ide érkezik. A jobb oldalra 80-as doboz fog majd kerülni, ami a koaxkábelnek lesz a fűző doboza.
A lakás villanyszerelésének az ára, és a kivitelezés időtartama
A teljes lakás villanyszerelése 9 munkanapot vett igénybe. Ebben a 9 napban benne van a mérőhely kialakítástól a legutolsó lámpa felszereléséig minden. A tárgyalt lakás villanyszerelésének az ára 680.000Ft. Ebben az árban benne van a mérőhely kialakítás az összes szükséges anyaggal és áramszolgáltatói ügyintézéssel. Továbbá a lakásban felhasznált villanyszerelési anyagok (vezetékek, biztosítéktábla, védelmi készülékek, védőcsövek és kábelcsatornák, szerelvény kábelcsatornák, WAGO kötőelemek). Ebben az esetben a szerelvényeket (Legrand Cariva) is tartalmazza a villanyszerelés ára. A villanyszerelő vállalkozásom nincs benne az ÁFA körben, ezért a munkadíjaimat ÁFA nem terheli. A feltüntetett ár a ténylegesen a kifizetett ár.
Amit a lakás villanyszerelésének az ára nem tartalmazott: A fényforrásokat és az érintésvédelmi szabványossági felülvizsgálatot (amit amúgy a megbízott cég 35.000 forintért készített el).