A világítási kapcsolók (egy, kettő és hárompólusú kapcsoló, csillárkapcsoló, alternatív és kettős alternatív kapcsoló, keresztkapcsoló) bekötése, és csoportosításuk funkció szerint.
A világítási áramköröknek mindig is fontos és nélkülözhetetlen elemét képezték a világításkapcsolók. Rendkívül egyszerű a művelet. A villanykapcsoló billentyűjét megnyomva világit a lámpa, ismét megnyomva kialszik a fény. Ez a művelet számtalan alkalommal ismétlődik nap mint nap az otthonokban és a munkahelyeken egyaránt. De a világítási áramkör kialakítása nem mindig ennyire egyszerű.
Amennyiben kifejezetten csak egybizonyos típusú villanykapcsoló bekötése és működése iránt érdeklődik, kattintson vagy koppintson annak a kapcsolónak típusjelzésére és a cikkben oda fog ugrani. De végig is olvashatja a teljes cikket kb.: 10 - 15 percet vesz igénybe.
Először is fontos, hogy az adott feladatra mindig a megfelelő funkcióval rendelkező lámpakapcsoló legyen megválasztva. Például gyakran válik szükségessé, hogy ugyanaz a fényforrás két helyről legyen kapcsolható. Ilyen esetben már két ilyen célt szolgáló kapcsolón, váltókapcsolón kell átvezetni a fényforrás táplálását. De mi van akkor, ha ezt a fényforrást már három, esetleg több helyről szeretnék kapcsolni? Természetesen lehetséges, ekkor már a kapcsolók nehézfiújára a keresztkapcsolóra van szükség, amit tetszőleges számban lehet a két váltókapcsoló közéiktatni.
Minden villanykapcsoló legfontosabb technikai tulajdonsága a kapcsolási funkció. A világítási áramkör megtervezésekor fog eldőlni, hogy az adott kapcsolókészüléknek milyen kapcsolási funkciót kell tudnia ellátni. A 7 leginkább elterjedt villanykapcsoló az egypólusú, kétpólusú, hárompólusú, két áramkörös (csillár), váltó, kettős váltó és a keresztkapcsoló. Gyakorlatilag ezekkel a funkciókkal bármilyen világítási kapcsolás megoldható.
Villanykapcsolók csoportosítása fontosabb paramétereik, szerelés módjuk és védettségi fokozatuk szerint:
A villanykapcsolók megválasztását a funkció mellett, még három technikai tényező határozza meg:
- Névleges értékek: A háztartások villanykapcsolóinak a legtöbb esetben a névleges feszültségük 230V, és névleges áramuk 10A.
- Védettségi fokozat: A villanykapcsolók is rendelkeznek IP védettség besorolással. Fontos, hogy összhangban legyen IP védelmi szint azzal a környezettel ahova telepítve lesz.
- Szerelési mód: Szerelési mód szerint süllyesztett, illetve falon kívüli.
Villanykapcsolók és a Design: Mostanra a kapcsoló funkciója és ára mellett a megjelenése is olyan fontos tényezővé vált, ami nagy mértékben befolyásolja a szerelvény család megválasztását. A kínálat mára zavarba ejtően nagy lett. Nem csak a szín, de a design, burkolat anyaga és a dekorációs elemek variálhatóságának a szempontjából is. Számos gyártó számtalan típust kínál a belépőszíntől egészen az olyan személyre szabható prémium minőségű világításkapcsolókig, amelyeknek az árcéduláján már bőven 5 számjegyű összeg szerepel.
Egypólusú kapcsoló 101-es (egysarkú villanykapcsoló) bekötése és működése.
Az egypólusú kapcsoló a villanyszerelés területén a legegyszerűbb és a legalapvetőbb kapcsolótípus. Szinte lehetetlen olyan elektromos hálózattal találkozni, ahol legalább egy 101-es kapcsoló ne lenne beépítve. Egy vagy több lámpa ki és bekapcsolását lehet megvalósítani. Az egypólusú kapcsoló az áramkör fázisvezetőjét szakítja meg, illetve zárja. Tehát a fényforráshoz vagy fényforrásokhoz menő fázisvezető van a kapcsolón átvezetve. Egy billentyűvel rendelkezik, és a fogyasztókat egy kapcsolási helyről lehet működtetni.
A kapcsolótípus megnevezései: 101-es kapcsoló, egypólusú kapcsoló, egysarkú kapcsoló.
Olyan helyiségek világításának a kapcsolására alkalmazható elsősorban melyek egy bejárattal rendelkeznek, mint például WC, tároló, gardrób. De ezen kívül még számos esetben nagyszerűen használható olyan helyi fényforrások kapcsolására, mint például az ebédlőasztal világítása, konyhai előkészítő pult vagy éppen dekor tárgyak megvilágítása.
Kétpólusú kapcsoló 102-es (kétsarkú villanykapcsoló) bekötése és működése.
A kétpólusú kapcsolóval egy vagy több fényforrás ki és bekapcsolását lehet megvalósítani, hasonlóan az egypólusú kivitelhez. De a fontos különbség a két kapcsolótípus között, hogy a kétsarkú kapcsoló a fázisvezető mellett a nullavezetőt is megszakítja. Tehát a 102-es kapcsolón mind a két üzemi vezetőt át kell vezetni. A kétsarkú kapcsoló egy billentyűvel rendelkezik és a fényforrások le és felkapcsolása egy helyről történik.
A kapcsolótípus megnevezései: 102-es kapcsoló, kétpólusú kapcsoló, kétsarkú kapcsoló.
A kétsarkú kapcsoló a fázisvezető mellett a nullavezetőt is kapcsolja. Nedves, időszakosan nedves helyiségek világításának a kapcsolására alkalmazzuk. Bizonyos esetekben fontos érintésvédelmi előírás. Háztartások esetében nem kötelező az alkalmazása.
Hárompólusú kapcsoló 103-as (háromsarkú villanykapcsoló) bekötése és működése.
A háromsarkú kapcsoló olyan háromfázisú hálózatok világításkapcsolója, ahol a helyiség fényforrásainak a táplálása háromfázisra van elosztva. A 103-as kapcsolóval az L1 L2 és L3 fázison lévő fényforrások egyszerre kapcsolhatok. A kapcsoló egy billentyűvel rendelkezik. A háromsarkú kapcsolón mind a három fázis át van vezetve, ezért a névleges üzemi feszültsége szemben a többi kapcsolóval 400V.
A kapcsolótípus megnevezései: 103-as kapcsoló, hárompólusú kapcsoló, háromsarkú kapcsoló.
A háromsarkú kapcsoló (103-as kapcsoló) elsősorban az ipari létesítmények és műhelyek világítási kapcsolója. Az olyan üzemi helyiségek ahol forgómozgást végző elektromos gépen dolgoznak, mint például a körfűrész vagy esztergagép, és a világítást fénycső biztosítja, szükséges a munkaterületet megvilágító fénycsöves lámpatestek tápellátását háromfázisra elosztani. Csak ezzel kerülhető el, hogy a rendkívül balesetveszélyes stroboszkóphatás kialakulhasson.
Kétáramkörös 105-ös kapcsoló bekötése és jelölése:
A két áramkörös kapcsolóval két különböző áramkör kapcsolható egy helyről. A kapcsoló a fázisvezetőt osztja el két felé, így gyakorlatilag két egysarkú kapcsolóként funkcionál egy szerelvény dobozban. Tehát a kapcsolóval két áramkört lehet egy helyről működtetni külön-külön, vagy akár egyszerre a kettőt. A két áramkörös kapcsoló két egymástól függetlenül működő billentyűvel rendelkezik. Az épületvillamosság területén számos esetben, és sok oldalúan alkalmazható a két áramkörös kapcsoló. Az elnevezéséből már sejthető, hogy remekül alkalmazható csillárok fényforrásainak két áramkörre való elosztására. Jelen esetben az egyik billentyű 2 izzót, míg a másik 3 izzót működtet.
A kapcsolótípus megnevezései: 105-ös kapcsoló, két áramkörös kapcsoló, csillárkapcsoló.
A csillárkapcsoló két egypólusú kapcsolót egyesít egy kapcsoló szerelvényben, ezzel kompakt kialakítást tesz lehetővé.
Bekötési példa a két áramkörös (105) kapcsolóra:
Természetesen nem csak csillárok kapcsolására használható. Mindenhol remekül alkalmazható, ahol két egypólusú kapcsoló kerülne egymás mellé. A két olvasólámpa külön-külön kapcsolható egyetlen két áramkörös kapcsolóval. Ellenkező esetben két egy sarkú kapcsoló beépítése lenne szükséges.
Váltókapcsoló 106-os (alternatív kapcsoló) bekötése és működése.
Az épületvillamosság területén az alternatív kapcsolások rendkívül hasznosak, egyben nélkülözhetetlenek. Gyakran válik szükségessé, hogy egy adott helyiség világítása, vagy bármilyen fényforrás két helyről legyen kapcsolható. Jellemzően ilyen helynek minősülnek a folyosók, előszobák, feljárók és a két bejárattal rendelkező helységek. Az alternatív kapcsolás kialakításához minden esetben két váltókapcsolóra van szükség. Az alternatív kapcsoló egy billentyűvel és egy váltóérintkezővel rendelkezik.
A kapcsolótípus megnevezései: Váltókapcsoló, alternatív kapcsoló, 106-os kapcsoló.
Bekötési példa a 106-os alternatív kapcsolóra:
Az alsó szintről indulva a lámpa felkapcsolható az alternatív kapcsolás lenti kapcsolójával. Az emeleten ugyan ez a fényforrás lekapcsolható a fent elhelyezett váltókapcsolóval. Fentről haladva lefelé ugyan úgy működik a kapcsolás. Fent felkapcsolható a lámpa és lent természetesen lekapcsolható.
Dupla váltókapcsoló más néven Kettős alternatív kapcsoló (106+6) bekötése, működési elve és jele.
Két alternatív kapcsolót egyesít egy kapcsoló szerelvényben. Ez a kapcsolótípus két billentyűvel rendelkezik, és két egymástól függetlenül működő váltóérintkezőt tartalmaz, ezért két alternatív világítási áramkör kapcsolható. Tehát hely és telepítési idő takarítható meg, egyben észszerűbb kialakítást lehet megvalósítani ezzel a kapcsolóval. Működési elve azonos a szimpla alternatív kapcsolóéval.
A kapcsolótípus megnevezései: Dupla alternatív, kettős alternatív, kettős váltókapcsoló, dupla váltókapcsoló és 106+6-os kapcsoló.
Bekötési példa a kettős alternatív (106+6) kapcsolóra I.:
A lépcsősor és a felső szinten lévő folyosó megvilágítását két egymástól függetlenül működő lámpa biztosítja. A lépcső alján egy szimpla alternatív, a lépcső tetején kettős alternatív és a folyosó végén szintén egy szimpla alternatív kapcsoló található. Lentről haladva a kapcsolóval kapcsolható fel a lépcsőt megvilágító lámpa. A kettős alternatív kapcsoló bal oldali billentyűjével ugyanez a lámpa lekapcsolható, és a jobb oldali billentyűjével a folyosó világítását kapcsoljuk fel, amit a folyosó végén lévő szimpla alternatív kapcsolóval kapcsolható le.
Bekötési példa a kettős alternatív (106+6) kapcsolóra II.:
Ez a kapcsolótípus sokoldalúan felhasználható. Az alábbi példában a feljáró tetején lévő kettős váltókapcsoló egyik fele alternatív kapcsolóként, és a másik fele egypólusú kapcsolóként van használva. A baloldali billentyűvel a lépcsősor világítása kapcsolható alternatív kapcsolásban a lenti váltókapcsolóval, a jobb oldali billentyűvel a fent lévő kis tárolónak a világítását lehet kapcsolni. Ebben az esetben összesen két szerelvény, egy alternatív, és egy egysarkú kapcsoló lett kiváltva egy darab kettős alternatív kapcsolóval.
Keresztkapcsoló (107) bekötése és működési elve és jele.
Gyakran szükséges, hogy egy helység világítása kettőnél több helyről legyen kapcsolható. Ez az igény keresztkapcsolóval oldható meg. A keresztkapcsolót vagy keresztkapcsolókat mindig két alternatív kapcsoló közé kell beiktatni. Két alternatív kapcsoló közé elvben bármennyi keresztkapcsoló beépíthető függően az igényektől. Bár a gyakorlatban 2-3 darabnál több keresztkapcsoló beépítése már nem gazdaságos a szükséges vezeték mennyiség miatt. És gyakran összetett feladatot is jelent, különösen akkor, ha valamelyik 107-es kapcsolónál elkötés történik. Azokban az esetekben, ahol sok keresztkapcsolóra van szükség, már célszerű a kapcsolást impulse relével megoldani.
Keresztkapcsoló (107) működési elve:
A keresztkapcsoló egy billentyűvel rendelkezik, és két váltóérintkezőt tartalmaz melyek a kapcsolón belül gyárilag össze vannak kötve egymással, tehát a két váltóérintkező kapcsoláskor, együtt működik. A 107-es kapcsoló az alternatív kapcsolók között lévő két alternatív szálat cseréli meg. A keresztkapcsolóhoz négy vezeték csatlakozik.
Bekötési példa a keresztkapcsolóra (107):
A lépcsősor és a felső szint folyosójának a megvilágítását két együtt világító fényforrás biztosítja. Ez a két fényforrás jelen esetben három helyről kapcsolható. Mind a három kapcsolóval le és fel kapcsolhatók a lámpák. A jelenlegi kapcsoláshoz összesen három kapcsolóra van szükség: két váltókapcsolóra (alternatív kapcsoló) és egy közéjük iktatott keresztkapcsolóra.