Fogyasztásmérőhely kialakítása és szabványosítása, illetve kialakításának lehetőségei és szempontjai.
Mérőhellyel kapcsolatos munkálatokat csak áramszolgáltató által regisztrált, és plomba bontási engedéllyel rendelkező villanyszerelő vállalkozó végezhet. Az aramkapocs.hu honlapja gyűjti azokat a villanyszerelőket, akik a megfelelő engedélyek birtokában az ilyen jellegű megbízásokat fogadni tudják.
Mérőhely kialakítással kapcsolatos főbb tevékenységek:
- Egy és háromfázisú fogyasztásmérő hely kialakítás, áthelyezés és szabványosítás.
- Névleges csatlakozási teljesítmény növelés.
- Ideiglenes, illetve építési fogyasztásmérő kialakítása.
- Mérőhelyek, fogyasztásmérő szekrények megszüntetése.
- Teljes körű áramszolgáltatói ügyintézés.
Minden a méretlen oldalon történő munkálat esetén, szükséges az áramszolgáltató bevonása is.
Felmerülhet a kérdés, hogy miért csak regisztrációval rendelkező villanyszerelő végezhet mérőhelyekkel kapcsolatos munkálatokat? Fogyasztásmérőkkel kapcsolatos tevékenységek szigorú szabályozás alá esnek. A regisztrációval rendelkező villanyszerelők mindig naprakészek, a mérőhelyekkel kapcsolatos szabványok és jogszabájok ismeretében.
Mérőhely kialakítás fontosabb szempontjai:
Az igényelt névleges csatlakozási teljesítmény: Igényelt áramerősséget szintén a villamos árammal működő eszközök száma, teljesítménye, használatuk jellege határozza meg. Alapos tervezés az elektromos készülékeket illetően elkerülhetetlen, nem csak a fázis szám, hanem az igényelt amperszám esetében is.
Egy vagy háromfázisú csatlakozás: A választás az nagyban függ az egyéni igényektől, és a tervezett elektromos fogyasztóktól. Amennyiben a vízmelegítés és a főzés gázról lesz megoldva, elegendő lehet az 1 fázisú kialakítás. De ha olyan fogyasztók lesznek használva, mint villanytűzhely, klíma berendezés, villanybojler minden képen 3 fázisra lesz szükség. Érdemes 3 fázisú mérőhelynek a kiépítése, még akkor is, ha jelenleg csak 1 fázisra van igény. A 3 fázis fogadására kialakított szekrény, fogadhatja az 1 fázisú mérőórát. Ez fordítva nem igaz! Ha a későbbiekben mégis szükség lenne a 3 fázisra, komoly költségekkel jár az átalakítás.
Minden személy és vállalkozás alanyi jogon igényelheti a közcélú, kisfeszültségű villamos áram csatlakoztatását.
A csatlakozás módja: Földkábelen vagy szigetelt szabad vezetéken keresztül történik a ház csatlakoztatása a hálózathoz. Hogy melyik megoldás kerül kivitelezésre, mindig a helyszín adottságai, és a megrendelő által ráfordított összeg függvényében dől el. A Földkábeles csatlakoztatás mellett szól, hogy sokkal esztétikusabb, de általában költségesebb is. Fontos megemlíteni, hogy az elosztói engedélyes kötelezővé teheti a földkábeles csatlakozás abban az esetben, ha a szabad vezeték hálózat átépítése földkábel hálózattá tervezve van a jövőben. És a csatlakozóvezeték kialakítása az elosztói engedélyes feladata, és az ő jogosultsági körébe tartozik az alkalmazandó keresztmetszetek meghatározása is.
A meglévő névleges csatlakozási teljesítmény növelése (teljesítménybővítés):
Teljesítménybővítésre abban az esetben lehet szükség, ha egy vagy több új nagy fogyasztót szeretnénk üzemeltetni a meglévő elektromos készülékek mellett. Ilyen fogyasztó lehet egy elektromos tűzhely, villanybojler, klíma berendezés. Általánosságban elmondható a háztartásokban a fogyasztók száma, ahogy növekszik, úgy otthonunk áraméhsége is egyre nagyobb, és egyre gyakrabban válik szükségessé a teljesítmény növelése. A teljesítménybővítés 32A-ig díjmentes az áramszolgáltató felé, ha ezt meghaladja az igényelt névleges áramerősség, akkor hálózat fejlesztési hozzájárulást is kell fizetni.
Ha meglévő csatlakozáson történik a bővítés az alábbi feltételeknek kell teljesülnie:
- A mért és méretlen fővezetéknek alkalmasnak kell lennie a megnövekedett igény kiszolgálására.
- A meglévő fosztásmérőnek meg kell felelni a létesítéskori szabványoknak és előírásoknak.
- A felhasználó tulajdonában lévő vezetékhálózat megfelel a szabványoknak és biztonsági előírásoknak, amit a regisztrált villanyszerelő a kivitelezői nyilatkozat aláírásával igazol.
Az esetek túlnyomó többségében a régebbi kivitelezésű meglévő csatlakozásokon nem végezhető el az amperszám növelés, mert a feltételek közül egy sem teljesül. A helyzet viszont egészen más, ha az ingatlan elektromos rendszere teljesen fel van újítva. A fogyasztói vezeték hálózat cseréjekor a fogyasztásmérő szabványosítása is megtörténik. Az ilyen esetekben a többletigény kielégítésének nincsenek műszaki akadályai.