Budapest 11. Kerületében, a Fehérvári úton (Kelenföld) ötödik emeleti 2+2 félszobás panel villanyszerelés, névleges csatlakozási teljesítménybővítéssel és mérőhely szabványosítással.
A szóban forgó panellakást szörnyen lelakott állapotban vásárolták meg a megrendelőim. És természetesen a villanyvezeték hálózat is teljes mértékben hozta az átlag panelra jellemző végtelenül gyenge műszaki színvonalat. Elszenesedett kötések, szétégett és lötyögő régi konnektorok, kevés áramkör, azaz nincs semmi újdonság. Az ingatlan viszonylag nagy méretű, 70nm2 körüli és összesen 4 szobával rendelkezik. A két nagyobb szoba összevan nyitva egymással. Ez az ajtó Yntong téglával lesz befalazva. Ez a téglafal a későbbiekben még fontos szerepet fog játszani. A panel eredeti védőcsőhálózata szerencsére viszonylag jó minőségben készült el, ezért egy részük még felhasználható. A kivitelezés során vegyesen lesznek alkalmazva süllyesztett és falon kívüli szerelési technológiák.






Látható, hogy a panel eredeti elektromos rendszere tökéletesen használhatatlan állapotban van, minden képen felkell újítani. A villanyszerelési munkálatok kezdésére a panel teljesen kilett pucolva.
Fogyasztásmérőhely szabványosítása és névleges csatlakozási teljesítmény bővítése.
A jelenlegi csatlakozási teljesítmény mindössze 16A és csak egy fázis áll rendelkezésre. A tervezett fogyasztó készülékeknek a használata a jelenlegi csatlakozás mellett, csak botrányos egyidejűséggel lenne csak lehetséges. A panel új áramkörei három fázis között lesznek elosztva és fázisonkénti 16A lesz megigényelve. De mindehhez a mérőhelyet szabványosítani kell.

A doboz bal oldalában látható a panelház fentebb lévő ingatlanjainak a felszálló fővezetéke, jobb oldalon a lentebb lévő, és a szóban forgó panelé. Ennek a felszállónak itt van a végpontja. A teljesítménybővítésnek és a három fázisra történő átállásnak nincs műszaki akadálya. A három fázisvezető és a nulla vezető 35mm2 keresztmetszettű alumíniumvezeték, a védővezető viszont 50mm2-es. Érdekes, hogy az 50mm2-es védővezető már eredetileg sem volt bekötve! A doboz hátuljából egy kicsi menetes szár áll ki, amire rá van sodorva az a vezeték, amiről az összes védővezető le van ágaztatva.



A panel új villanyvezeték hálózatának kialakítása és fontosabb paraméterei, illetve az alkalmazott szerelési technológiák.
A panel villanyszereléshez felhasznált vezetékek és a túláramvédelmi készülékek paraméterei: Az áramkörök kialakításához vegyesen lettek alkalmazva MM Fal, Mcu, Mkh és tömlővezetékek. A többségük 1,5mm2 keresztmetszettű, viszont a klíma és a villanysütő esetében 2,5mm2 lett alkalmazva. A kismegszakítók névleges árama 10 amper és C kioldási karakterisztikával rendelkeznek. Ez alól kivétel az elektromos sütő és a klíma. Az előbbit B16-os kismegszakító védi, míg az utóbbit C13-as. A választott védelmi készülékek és az alkalmazott vezeték-keresztmetszetek összhangban vannak, figyelembe véve a megengedett maximális áramot, és a nem kívánatos lekapcsolások esélyének a minimális szinten tartását. A panelban összesen 15 áramkör lett kiépítve.

Az előszobában a bejárat mellett az eredeti pozíciójában marad a biztosítéktábla. Erre a pontra érkezik a mért fővezeték, és erről a pontról indulnak el az új áramkörök. Az egész panelban a régi helyeken is megmaradtak a konnektorok. Mivel a védőcsövek többnyire átjárhatónak bizonyultak, ezekre a pontokra a vezeték újra lett húzva. Természetesen a régi szerelvénydobozok cserélve lettek, az új dugaljak stabil rögzíthetősége miatt. UTP hálózat nem épül ki mert asztali számítógép nem lesz használva. A laptopok és mobileszközök Wifi-n keresztül kapcsolódnak az internethez.
Közlekedő: A közlekedő összesen 6 helységgel van kapcsolatban, ezért kulcsfontosságú szerepet játszik a panel villamos hálózatának a kialakításában. A panelkihagyás felvan használva a konyhai áramkörök elvezetésére, és a fürdő, illetve a WC lámpakiáltások is ott vannak elvezetve. A közlekedő másik oldalán viszont az eredeti védőcsövek vannak felhasználva a félszobák, és a közlekedőben elhelyezett fogyasztók megtáplálásához. Jelen esetben egy szárítógép és a hűtőszekrény a közlekedőben fog helyet kapni. A szárítógép szabadon álló kivitelű lesz, a fürdőben értelemszerűen nem lehet elhelyezni, a panelokra jellemző kis méretek miatt. A közlekedő alapos megvilágításáról összesen három lámpa fog majd gondoskodni, amit három helyről lehet kapcsolni keresztkapcsolásban.






Konyha: Mint a legtöbb esetben, a konyhában számos nagy teljesítményű fogyasztó fog koncentrálódni. Lesz majd beépíthető mosogató és mosógép, és ugyancsak bútorba lesz beépítve a mikrosütő, és a tűzhely is. A tűzhely kombinált készülék, aminek a sütője elektromos, és a főzőlapja gázüzemű lesz. Két munkapult van tervezve. Mind a két pult esetében gondoskodni kell világításról és a háztartási és robotgépek csatlakoztathatóságáról. A pultokat 1 – 1 LED fénycső fogja megvilágítani melyek a konyhaszekrény aljára lesznek szerelve. Illetve a két egymásra merőlegesen elhelyezett pultnál 3 – 3 konnektor lesz telepítve. A fényforrásokat a dugaljakkal közös keretbe épített egypólusú kapcsolóval lehet kapcsolni. A helység megfelelő világítását további két mennyezeti lámpa fogja garantálni, melyek együtt világítanak és a konyha bejáratánál lehet kapcsolni azokat. Az összesen 12 konnektor kényelmes és kompromisszum mentes áramvételezési lehetőséget nyújt a konyhában. 6 áramkör készült a konyhai fogyasztók és konnektorok, illetve a világítás számára. A tervek milliméteres pontossággal készültek el. Kiemelt fontosságú volt a szakiparok részéről a precíz és méretpontos kialakítás. Tervezéskor minden milliméterért megküzdöttek.





Előszoba: A helységben lévő egyetlen lámpát alternatívban lehet kapcsolni a bejárati ajtónál és a két szoba találkozásánál lévő kapcsolókkal. A biztosítéktábla helye nem változik, azaz marad az előszobában közvetlenül a bejárat mellett. A panelnak az egyetlen helysége, ahol vezetékcsatornát kellett használni. Az összes áramkör az előszobában lévő 24 modulos biztosítéktáblától indul, ezért a vezetékcsatorna az egész helységben körben fel lett szerelve.





Fürdő és WC: A fürdőnek a mennyezeti világítását az előszobából lehet kapcsolni. A bejárathoz közvetlenül két konnektor és egy, egypólusú kapcsoló lett egy hármas keretben telepítve. A kapcsolóval a beépített világítással rendelkező tükrös szerényt lehet kapcsolni. A panelokra általában jellemző kis méretek miatt sem a mosógép, sem a szárítógép nem kerülhetett be. Ez azt jelenti, hogy nagy teljesítményű fogyasztó nem lesz a fürdőben használva, ezért csak egyetlen önálló áramkört kapott. A toalett mindössze egy fényforrással rendelkezik, amit a bejárata mellett lévő 101-es kapcsolóval lehet működtetni. A WC egyetlen lámpája, és a fürdőszobának a tápjáról kapja az energiát.


Nappali és a hálószoba, illetve a két félszoba: A két nagyszoba összevoltnyitva egy ajtóval még az eredeti felállásban. Az ajtó megszűnt, Ytong téglával lett befalazva. Ez remek lehetőséget nyújtott mind a két szobában az 5-ös szett süllyesztésére. Mind a két oldalon 4 konnektor és 1 TV csatlakozó lett telepítve. A két televízió és a járulékos perifériák csatlakoztatása elosztóktól mentesen lesz lehetséges. A hálószobában lévő 80-as szerelődobozba közvetlenül a bejárattól érkezik 1 Koax és 1UTP Cat5e kábel, önálló védőcsőben. A 80-as doboz és a TV csatlakozók 65-ös dobozai össze vannak kötve védőcsöveken keresztül. A panelházban elérhető TV és az internet szolgáltatók közül bármelyiket lehet választani. Nincs szükség további munkálatokra az élesztéshez. A két szoba összesen 3 (2+1) áramkörről működik, és egy önálló áramkört kapott a klíma.



A két szobában egy – egy lámpa lesz szerelve a mennyezetre, és szobák bejárata mellől lehet azokat kapcsolni. A hálószobában a francia ágy két feléhez további két fényforrás került, melyeket egymástól függetlenül lehet kapcsolni egy kétáramkörös kapcsolóval. És az ágy oldalainál két – két konnektor nyújt lehetőséget az akkumulátortöltők csatlakoztatására.
A két kis félszoba 1 – 1 áramkört kapott. A szerelvények nagyjából megmaradtak az eredeti pozíciójukban, viszont dupla konnektorok kerültek fel. A szobák eredeti védőcsövek szinte teljesen átjárhatónak bizonyultak, mindössze két helyen kellett bontani. A fényforrásokat illetően egyszerű megoldás született mind a két esetben. A helységek közepén a mennyezetre 1-1 lámpakiállás készült, melyeket az ajtók mellől lehet kapcsolni. Amennyiben indokolt lesz egy intenzívebb megvilágítás, állólámpák lesznek használva.
A kelenföldi panel villanyszerelésének az ára:
A panel teljes elektromos rendszerénak a felújítása, az alapszereléshez szükséges anyagokkal (azaz a szerelvények és a lámpatestek kivételével minden anyagot tartalmaz az ár) és szerelvényezéssel 750.000Ft-ba került (2019-ben).
A mérőhely szabványosítás az összes szükséges anyaggal és áramszolgáltatói ügyintézéssel további 100.000Ft-ba került.