Hogyan történhet áramütéses baleset még áram-védőkapcsoló (fi-relé) beépítése mellett is?
Sokan hajlamosak a fi-relére mint valami csodakészülékre tekinteni, ami 100%-os védelmet nyújt mindenféle típusú áramütés ellen. Ez sajnos nem így van. 10mA vagy 30mA hibaáram-érzékenységű fi-relé beépítése mellett is történhet, és sajnos történik is áramütéses baleset. Ezért nem csak azt fontos tisztázni, hogy milyen jellegű áramütés ellen véd a Fi-relé, hanem azt is, hogy milyen típusú az az áramütés, ami ellen sajnos nem tud védelmet nyújtani.
Alapesetben az ÁVK önműködően megszakítja a táplálást, ha a védővezetőn a hibaáram-érzékenységet megközelítő vagy azt meghaladó áram folyik. Az aktív részek közvetlen érintéskor szintén automatikusan lekapcsol, ha az aktív részt érintő személyen keresztül áram folyik a föld potenciál irányában. Mind a két esetben megbomlik az áramegyensúly a fi-relében. De ha nem bomlik meg az egyensúly a fázisvezető és a nullavezető között nem fog a védelmi készülék megszólalni. És ezt természetesen feltétel nélkül el is várjuk a fi-relétől. Extrém veszélyes helyzet akkor alakul ki, ha az ember, mint fogyasztó lép be az áramkörbe földponttól elszigetelve. Gyakorlatilag az ilyen jellegű áramütések ellen nincs védelem, csak az odafigyelés. Áram-védőkapcsolóval védett berendezés esetében is szükséges minden óvintézkedést megtenni annak érdekében, hogy ne történhessen áramütéses baleset. Másrészről azt sem szabad elfelejteni, hogy az áram-védőkapcsoló is csak egy elektromos eszköz (igaz rendkívüli hasznosságához kétségesem férhet) ami bármelyik pillanatban meg hibásodhat, feladatának az ellátására képtelenné válhat.
Két eltérőpotenciálon lévő vezeték megérintése földpotenciáltól elszigetelve:
Fázis-nulla érintés: Földponttól elszigetelve egy fázisvezető megérintése még nem jár áramütéssel. De a fázis vezetővel egyidejűleg a nullavezetőt is megérintve az áramütés már biztosan befog következni, áram fog megindulni az emberi testen keresztül. Mivel a földponttól az üzemi vezetőket egyidejűleg érintő személy el van szigetelve, a földpotenciál irányában nem tud áram megindulni. Gyakorlatilag az összes áram a nullavezetőn áramlik vissza, az áramkörbe került emberen keresztül. Ebben az esetben nincs a rendszerből kilépő számottevő áram, a fi-relé biztosan nem fog megszólalni. Ebben az esetben az ember a lehető legrosszabb módon, mint fogyasztó lép be az áramkörbe
Fázis-fázis érintés: Sokkal inkább üzemi mint háztartási körülmények között történhet meg. Ekkor az áramütés két eltérő nemű fázisvezető egyidejű megérintésekor jön létre. A háztartások is kapnak háromfázisú csatlakozást és sok esetben használunk háromfázisú fogyasztókat is, ezért nem zárható ki teljesen lehetősége annak otthon is előforduljon ilyen típusú áramütés. A Fázis-fázis érintés annyival rosszabb, hogy a vonali feszültség, azaz 400V hajtja át az áramot a földponttól elszigetelt emberen. Ha a szabványok által meghatározott 1000ohm-os ellenállást vesszük alapul a vonali feszültség 400mA áthajtott áramot eredményez. A négypólusú fi-relé nem fog lekapcsolni mert a vasmagban (áramösszegző transzformátor) az áramegyensúly nem fog megbomlani. A kialakult veszélyhelyzet egy tipikus „worst case” eset, szinte biztos, hogy az áramütés halálos kimenetelű.
Az áramkör szivárgóáram védelmét 30mA érzékenységű áram-védőkapcsoló, a túláram védelmét 13A-es kismegszakító látja el. Ebbe az áramkörbe szorult személy fából készült fellépőn áll a földpotenciáltól csaknem tökéletesen elszigetelve. Az illető az egyik kezével megfogja a fázis vezetőt, míg a másik kezével hozzá ér a nulla vezetőhöz. A két eltérőpotenciálon lévő vezetéket áthidaló személyen keresztül megközelítőleg 230mA áram indul meg. Mivel a rendszerből gyakorlatilag elhanyagolható mennyiségű áram lép ki, az ÁVK nem fogja a táplálást megszakítani. Ebben az esetben az ember a lehető legveszélyesebb módon, mint fogyasztó csatlakozott a rendszerhez. Gyermekes családoknál ezért is szükséges a fi-relé mellett gyermekvédelemmel ellátni a konnektorokat és az elosztókat. Mert ha a konnektor mind két pólusába vezetőképes tárgyat dug, nem vezetőképes burkolaton, szinte biztosan baj fog történni.